Pamiętajmy, że w sytuacjach, gdy dzieci zmuszone są opuścić swoja rodzinę, gdyż nie były otoczone prawidłową opieką, tę funkcję możemy pełnić
MY,
którzy pomożemy dzieciom wyjść z traumy, poczucia straty, braku zaufania do dorosłych. Dzieci pozbawione miłości rodzicielskiej otrzymują ciężki bagaż doświadczeń, który wyposaża je na życie w poczucie niepewności, niższej wartości, poczucie zagrożenia.
Czy MY możemy coś zrobić, by ułatwić im proces dorastania, znalezienia się w bezpiecznym, stabilnym świecie?
Rodzina zastępcza prawie nie różni się od rodziny biologicznej. W jej zastępstwie stwarzać ma dziecku możliwość zaspokojenia jego potrzeb biologicznych i psychicznych, tych najważniejszych: bezpieczeństwa, miłości i przynależności. Ma dbać o właściwy rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny dziecka, podejmując się działań służących wytworzeniu się bliskości oraz bezpieczeństwa emocjonalnego oddanego pod opiekę dziecka.
Jeżeli interesuje Państwa taka forma pomocy dzieciom,
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach,
ul. Świerkowa 60, pokój nr 3, tel. 87 565 92 83,
zaprasza do uzyskania wszelkich informacji na temat rodzicielstwa zastępczego od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.
Rodziną zastępczą może być małżeństwo lub osoba nie pozostająca w związku małżeńskim, jeżeli spełniają następujące warunki:
W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę, musi posiadać stałe źródło dochodów.
Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej i niezawodowej są zobowiązani przez organizatora pieczy zastępczej do ukończenia szkolenia.
Po jego ukończeniu otrzymują świadectwo ukończenia szkolenia, które obok powyższych warunków oraz posiadania predyspozycji i odpowiedniej motywacji do sprawowania pieczy zastępczej, stanowi niezbędny element do uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego umożliwiającego prowadzenie rodziny zastępczej zawodowej i niezawodowej.